Co to jest przedsiębiorczość ?

W dzisiejszym świecie posiadanie  umiejętności przedsiębiorczych staje się coraz bardziej istotne, a w wielu przypadkach wręcz niezbędne. Ich zdobycie pozwala lepiej odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości i rozwija liczne kompetencje.

Swoje rozważania zacznę od krótkiego wyjaśnienia, co to jest przedsiębiorczość.

Specjaliści z różnych dziedzin stworzyli wiele definicji przedsiębiorczości. Poniżej przedstawiłam najczęściej przytaczane w literaturze:

1️⃣ Przedsiębiorczość jako funkcja (kategoria) ekonomiczna – nowatorstwo, znajdowanie bardziej skutecznych sposobów działania na rynku, dających wyższą użyteczność produktów i usług oraz większą efektywność gospodarowaniu.

[por. M. Pietraszewski, Szansa dla przedsiębiorczych, 2002, s.11]

 

2️⃣ Przedsiębiorczość jako cecha (przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa) – gotowość i zdolność do podejmowania ryzyka, rozwiązywania w sposób twórczy i nowatorski powstałych problemów, umiejętność rozpoznawania i wykorzystywania pojawiających się szans i okazji oraz elastycznego przystosowania się do warunków rynkowych.

[por. S. Rudolf (red.), Przedsiębiorczość i twórcze …, UŁ 2002, s.29]

 

3️⃣ Przedsiębiorczość jako sposób zarządzania – zdolność i umiejętność zorganizowania czynników wytwórczych i zarządzania nimi oraz uruchomienie nowych dziedzin działalności na bazie autentycznych innowacji lub ich twórczego naśladownictwa

[por. M. Pietraszewski, Szansa dla przedsiębiorczych, 2002, s.16]

Jak wiadomo  jest to szeroko pojęty termin. W ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości istotne będą dwie z nich:

·   ✅️     przedsiębiorczość jest to proces zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej,

·   ✅️     przedsiębiorczość jest to zdolność człowieka do dostrzegania różnych wyzwań i realizowania ich z korzyścią dla innych i dla siebie.

Przedsiębiorczość rozumiana jako proces zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw pełni ważną rolę w gospodarce. To przecież przedsiębiorcy tworzą nowe miejsca pracy i odprowadzają podatki, z których państwo finansuje usługi publiczne i programy społeczne. Przedsiębiorcy wymyślają nowe produkty i nowe sposoby ich wytwarzania. Od nich w największym stopniu zależy rozwój gospodarki i dobrobyt obywateli.

Wiele osób myśli, że określenia „człowiek przedsiębiorczy” i „przedsiębiorca” są synonimami. Tak jednak nie jest. Człowiekiem przedsiębiorczym może być każdy, a przedsiębiorcami są tylko te osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Człowiekiem przedsiębiorczym jest osoba, która posiada kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. W porównaniu z osobami, które tych kompetencji nie posiadają, ludzie przedsiębiorczy wyróżniają się tym, że:

·  ➡️  nie tylko zauważają, ale również potrafią zrealizować wyzwania (np. wykorzystać nadarzające się szanse, rozwiązać powstałe problemy lub skorzystać z istniejących pomysłów);

·  ➡️  realizacja wyzwań przynosi korzyści innym i temu, kto je realizuje; korzyści te mogą mieć charakter materialny lub niematerialny (np. osoby pomagające innym odnoszą korzyści osobiste o charakterze niematerialnym – czują się potrzebne, wzrasta ich samoocena)

Myślę, że kompetencje w zakresie przedsiębiorczości mogą przydać się każdemu z nas, a nie tylko tym, którzy prowadzą własne firmy.

👉 Przedsiębiorczość przydaje się w życiu rodzinnym (np. do zarządzania budżetem domowym) czy towarzyskim (np. podczas organizowania wyjazdu wakacyjnego dla znajomych).

👉 Przedsiębiorczości tak naprawdę uczymy się przez całe życie. My młodzi ludzie im wcześniej zdobędziemy kluczowe w dzisiejszym świecie umiejętności, tym łatwiej nam będzie funkcjonować w przyszłości i osiągać sukcesy zawodowe.


Popularne posty z tego bloga

„Przedsiębiorczość wokół mnie”

Jak sprawdzić, czy jesteś osobą przedsiębiorczą ?