„Przedsiębiorczość wokół mnie”
Z przedsiębiorczością spotykamy się już od najmłodszych lat. W tym artykule pokażę jak dzieci i młodzież nabywają umiejętności niezbędnych do bycia osobą przedsiębiorczą.
1️⃣ Pierwszym przykładem jest zabawa dzieci w sklep lub granie w gry komputerowe lub planszowe np. Eurobiznes, Monopol. Mówimy o prawdziwej sztuce prowadzenia negocjacji i przekonywania. Sprzedaż jest przecież wykorzystywana prawie we wszystkim, co robimy: w rozmowie, perswazji, negocjacjach. Uczy skutecznego przekonywania kogoś do swojego pomysłu, uczy szacunku dla czasu i rzeczy, uczy umiejętności, pomaga dziecku budować i utrzymywać relacje oraz podnosi jego samoocenę.
2️⃣ Sprzedaż podręczników szkolnych. Zarówno szkoły podstawowe, jak i gimnazja i szkoły średnie, organizują targi podręczników, podczas których uczniowie starszych i młodszych klas pod okiem nauczycieli mogą handlować pomiędzy sobą książkami. To bardzo dobre inicjatywy, które przynoszą korzyść zarówno rodzicom (oszczędność w stosunku do nowych podręczników), jak i dzieciom. Młodzież po pierwsze może zarobić parę groszy, po drugie uczy się szanować książki, a po trzecie, poznaje działanie „rynku” – to, że popyt jest największy na książki w idealnym stanie, a tych poniszczonych nikt nie chce kupić, powinno dać im do myślenia.
3️⃣ Aukcje internetowe. Nastolatkowie są często większymi specami od zakupów w sieci, niż ich rodzice. Śledzą aukcje na Allegro, czy eBay’u i wydają na nie swoje kieszonkowe. Sprzedaż zbędnych rzeczy przez internet np. Vinted. W zakamarkach mieszkania na pewno znajdą się rzeczy, które zostały zapomniane, a nadal są „coś” warte, jak choćby płyty z muzyką lub gry komputerowe. Przygotowanie zdjęć, opisu, wyznaczenie ceny i zapoznanie się z opłatami za wystawienie produktu na aukcję – to praca, która nie pójdzie na marne. Jeśli uda się coś sprzedać, satysfakcja będzie nie do przecenienia.
4️⃣ Spotkania z przedsiębiorcami i biznesmenami . W szkole lub w jakimkolwiek innym miejscu młodzież ma szansę spotkać się z osobą, która odniosła sukces w biznesie i posłuchać jej historii, trzeba wykorzystać taką okazję. Nic tak nie inspiruje jak charyzmatyczny człowiek, który opowiada o swojej drodze do sukcesu, nierzadko bardzo trudnej i wyboistej.
5️⃣ Na naszym rodzimym podwórku również znajdziemy młode przedsiębiorcze osoby oferujące na facebookowych grupach lub w klasycznych drukowanych ogłoszeniach takie usługi jak wyprowadzanie psów na spacery, robienie i przynoszenie zakupów, opiekę nad zwierzakami sprawowaną w swoim domu , koszenie trawników, mycie samochodów, pielęgnowanie roślin, sprzedaż lemoniady własnego wyrobu, udzielanie korepetycji młodszym dzieciom, rękodzieło – tworzenie maskotek, świec zapachowych, ceramiki, biżuterii, dodatków, projektowanie aplikacji, które mają na celu ułatwianie różnych czynności, montowanie filmików reklamowych dla małych biznesów, obróbka zdjęć w programach graficznych itp.
✅️ W ten sposób młodzi ludzie uczą się współpracy, kreatywności, odkrywają swoje zasoby w pracy zespołowej, a te mogą być bardzo różnorodne i cenne. W trakcie takiej pracy mogą np. odkryć, że obsługa klientów jest dla niektórych z nich stresująca, ale natomiast świetnie bawią się, wymyślając nowe receptury napojów. W taki sposób można sprawdzić swoją zaradność, umiejętności komunikacyjne, a także asertywność czy umiejętności sprzedażowe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że właśnie takie momenty uczą nas wartości pieniądza i naszej pracy. Zdarza się, że dzieci ze zdziwieniem odkrywają, jak wiele trzeba się napracować, by kupić sobie fajną grę lub ulubione przekąski.
✅️ Poza edukacją formalną (szkolną) w zdobywaniu umiejętności bycia przedsiębiorczym pomaga doświadczenie i edukacja nieformalna. Przykładem takich działań jest wolontariat. Jest to bezpłatna, dobrowolna i świadoma praca na rzecz społeczeństwa – określonej grupy lub osoby. Wolontariat to nie tylko pomoc innym, ale też możliwość własnego rozwoju. To możliwość sprawdzenia swojej samodzielności, kreatywności, odporności na stres. Praca w wolontariacie rozwija umiejętność zarządzania czasem. Godzenie nauki i życia prywatnego z pracą wolontariusza wymaga nie tylko dobrego planowania i umiejętności ustalenia priorytetów, ale przede wszystkim dyscypliny i konsekwencji. Pracując w wolontariacie, mamy szansę uczestniczyć w ambitnych i wymagających odpowiedzialności projektach. Nabywamy umiejętności pracy w grupie, kierowania zespołem oraz nawiązujemy nowe znajomości. Praca w organizacjach pozarządowych wiąże się nierzadko z podróżami, nie tylko na terenie Polski, lecz po całym świecie, a więc ułatwia naukę języków obcych, uczy tolerancji i szacunku. Bez wątpienia wolontariusze są postrzegani jako osoby gotowe do podejmowania nowych wyzwań, bezinteresowne, szybko przyswajające wiedzę, obowiązkowe, a jednocześnie wychodzące z inicjatywą i kreatywne.
📚 👉 Podsumowując przedsiębiorczości powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Edukujemy się, aby w przyszłości pracować i zarabiać. Im wcześniej zaczniemy poszukiwać własnej drogi, tym szybciej dowiemy się, co chcemy robić w życiu.